Figuríny

Vytvářím figuríny zejména pro muzejní expozice. Podle domluvy lze figurínu dodat i s oděvem a některým dalším vybavením. Figurínu vyrábím v požadovaném konkrétním pohybu, na rozdíl od běžných oděvních figurín je tedy možné pohyb přizpůsobit dané scéně v muzejní expozici. Vytvářím individualizované obličeje a grimasy, včetně vlasů a vousů. Každá figurína je originál. Viditelné části těl (hlavy, ruce, …) se snažím realisticky zpracovat, aby připomínaly skutečnou kůži. Viditelné části jsou z odolné sklolaminátové pryskyřice.

S výrobou prvních prototypů figurín jsem začala spolu s kolegy v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích. Technologicky vyspělejší figuríny jsem pak vyráběla pro Vojenský historický ústav Praha nebo pro Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

 

Figurína mezolitického lovce včetně oděvu – pro Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Muž představuje kulturu lovců-sběračů a je oblečen v košili z jeleních kožešin (chlupem dovnitř), bederní roušce, legínách a onucích z jelenice. Oděv je zdoben malbou zeminými pigmenty a doplněn lukem a šípy, toulcem, brašnou a amuletem ze zvířecích zubů.

 

Figurína neolitické ženy včetně oděvu – pro Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Těhotná žena je oblečena v jednoduchý oděv z konopné tkaniny se zdobeným ručně tkaným lemem. Oděv je doplněn šperky a obuví. Žena se zabývá mletím obilí na zrnotěrce, představuje společnost prvních zemědělců.

 

Figurína halštatského velmože z mohylového hrobu, včetně oděvu – pro Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Oděv a vybavení této figuríny vychází z nálezu mohylového hrobu v Rovné u Strakonic. Velmož je oblečen ve lněné tunice a vlněných kalhotách. Svrchní oděv tvoří dva pruhy látky sepnuté na ramenou sponami a přepásané opaskem. Na nohou má boty obracenky. Kovové doplňky jsou imitovány epoxidovými odlitky. Mrtvola leží na jeleních kožešinách.

 

Figurína vojáka nasazujícího bodák – pro Vojenský historický ústav Praha, bez oděvu.

 

Figurína dělostřelce – pro Vojenský historický ústav Praha, bez oděvu.

 

Výstavní panny na míru dle vystavovaného oděvu – pro Milevské muzeum a pro Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích.

 

Ruce pro figurínu